flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Справа 619/114921 провадження № а2/638/405/21

Справа № 619/1149/21

Провадження № 2-а/638/405/21

УХВАЛА

           

14 червня 2021 року                                                                                           м. Харків

 

Дзержинський районний суд м. Харкова у складі судді Латки І.П., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за позовом Фер’єва Сергія Анатолійовича до Відділу прикордонної служби «Дергачі» Харківського прикордонного загону (військова частина №9951) Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України в особі Няньчур Олександра Сергійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

 

в с т а н о в и в:

У червні 2021 року за підсудністю з Дергачівського районного суду Харківської області до Дзержинського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний позов Фер’єва Сергія Анатолійовича до Відділу прикордонної служби «Дергачі» Харківського прикордонного загону (військова частина №9951) Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України в особі Няньчур Олександра Сергійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Перевіривши матеріали позову, суддею встановлено, що позовна заява подана без додержання вимог встановлених ч. 3 ст. 161 КАС України, у зв’язку з чим позовна заява залишається без руху з наступних підстав.

Відповідно до ч. 3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Разом із позовною заявою Фер’євим Сергієм Анатолійовичем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв’язку зі скрутним матеріальним становищем.

Розглянувши клопотання, суд вважає його таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Частиною 1 ст. 133 КАС України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Порядок сплати, розмір судового збору визначається у відповідності з Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.

Із системного аналізу ст. 133 КАС України та ст. 8 Закону України «Про судовий збір» вбачається, що єдиною підставою для відстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, і особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі ст. 9 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Разом з цим, у ст. 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

В обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору позивачем на надано жодного доказу на підтвердження зазначених у клопотанні обставин, зокрема щодо скрутного матеріального становища.

Приймаючи до уваги зазначене, а також конституційний  принцип рівності сторін перед законом і судом, суд вважає, що Фер’єв Сергій Анатолійович як сторона у справі має виконувати встановлений законодавством обов’язок сплати судового збору.

Враховуючи, що в обґрунтування доводів клопотання не надано доказів на підтвердження того, що на час подачі позову майновий стан заявника перешкоджає сплаті ним судового збору у встановленому порядку і розмірі та враховуючи відсутність обставин, визначених законом, для звільнення від сплати судових витрат, суд дійшов висновку, що клопотання про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.

Позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року в справі № 543/775/17, зазначено, що за системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов`язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення в розумінні положень статей 287288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.

Велика Палата Верховного Суду вказала, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.

Разом з цим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьому, Велика Палата Верховного Суду при розгляді справи № 755/10947/17 зазначила, що незалежно від того чи перераховані усі постанови, у яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата Верховного Суду, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати Верховного Суду.

За змістом частини 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи положення ч. 3 ст. 161 КАС України та правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 18 березня 2020 року у справі № 543/775/17, суд дійшов висновку, що за подання даної позовної заяви до суду підлягає сплаті судовий збір у розмірі 454 гривні.

За таких обставин позивачу необхідно надати документ, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору, або сплатити судовий збір в розмірі 454 грн, для приєднання до матеріалів справи надати до Дзержинського районного суду м. Харкова документ про оплату вказаних витрат, які перерахувати за наступними банківськими реквізитами або сплатити онлайн на офіційному веб-порталі Судова влада України https://court.gov.ua/affairs/sudytax /

Отримувач коштів: 

ГУК Харків обл/мХар Шевченк/22030101 

Банк отримувача: 

Казначейство України (ЕАП)

Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 

37874947

Рахунок отримувача (IBAN): : 

UA338999980313191206000020653

Код класифікації доходів бюджету: 

22030101

Призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дзержинський районний суд м. Харкова (назва суду, де розглядається справа).

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з ч. 3 ст. 169 КАС України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.

За таких обставин, адміністративний позов Фер’єва Сергія Анатолійовича залишається без руху із наданням позивачу строку для усунення його недоліків шляхом надання документу, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору, або сплати судового збору у розмірі 454,00 грн та надання суду документа, що підтверджує сплату судового збору.

Керуючись ст. 160, 161, 169, 242, 248, 256 КАС України,

 

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов Фер’єва Сергія Анатолійовича до Відділу прикордонної служби «Дергачі» Харківського прикордонного загону (військова частина №9951) Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України в особі Няньчур Олександра Сергійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху, запропонувавши позивачу усунути недоліки адміністративного позову, зазначені в тексті ухвали, протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Роз’яснити Фер’єву Сергію Анатолійовичк, що у разі неусунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали, протягом встановленого строку, позовна заява буде повернута позивачу.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: http://dg.hr.court.gov.ua/sud2011/на Офіційному вебпорталі судової влади України.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню не підлягає.

 

Суддя                                                                                                                       І.П. Латка