flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Корисні поради для громадян - відвідувачів суду

03 листопада 2022, 13:05

Вперше зайшовши до суду, можна розгубитися: куди подавати документи, як поводитися у судовому засіданні, що трапляється після прийняття рішення судом, і як правильно одягнутись до суду. Професійні учасники судового засідання знають всі або більшість цих особливостей. Проте, як бути якщо у вас є справа, а ви уявлення не маєте, що потрібно робити, бо вперше у суді?

Суд починається з канцелярії

     Найчастіше звернення до суду починається із подання своїх вимог у письмовому виді поштою, е-мейлом (пам’ятайте, що електронним підписом підписуються усі документи) або ж особисто до канцелярії. Якщо подаєте матеріали особисто, підготуйте їх відповідно до законодавства, оформіть охайно та бажано надрукуйте — це значно пришвидшить процес оформлення матеріалів та передачі справи судді. Канцелярія (служба діловодства), знаходиться у приміщенні суду, тому врахуйте особливості пропускної системи вашого суду (не беріть заборонені предмети, будьте готові пройти огляд особистих речей та металеву рамку). На всіх етапах будьте ввічливими із працівниками суду — вони не впливають на результат судового рішення. Суд існує на взаємній повазі учасників, високому професіоналізмі та культурі.

     Працівники канцелярії працюють за розкладом, який можна дізнатися із інформаційних джерел конкретного суду. Їхнє завдання — прийняти документи та зареєструвати їх у базі суду. Вони не знатимуть відповіді на питання про результат попередніх справ, не зможуть одразу повідомити, який суддя розглядатиме справу (це стає відомо лише після здійснення авторозподілу справи спеціальною системою). Намагайтеся подавати лише ті документи, які стосуються суті справи та можуть посприяти на вашу користь; канцелярія не може відмовити у реєстрації документів, проте подання матеріалів не по суті справи може затягнути процес її розгляду. У матеріалах зазначте контакти, щоби із Вами можна було зв’язатися щойно справа надійде на розгляд судді. Важливо! Анонімні звернення суд до розгляду не приймає. 

     Секретар судового засідання викликатиме вас у судове засідання та повідомлятиме іншу корисну інформацію про справу. Також можна повідомити про неможливість з’явитися у судове засідання, надавши підтвердження належної причини такої неявки.

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ВІЗИТУ В СУД?

- До суду потрібно приходити завчасно, повідомити про своє прибуття секретаря або помічника судді, який веде вашу справу.  Необхідно обов’язково взяти із собою документ, який посвідчує вашу особу, зокрема паспорт чи посвідку на проживання в Україні.

- Для того, щоб робити нотатки, візьміть записник чи аркуші паперу, а також майте ручку. Це також вам знадобиться, коли виникне потреба написати заяву чи клопотання.

 - Якщо ви потребуєте правової допомоги в суді, необхідно завчасно звернутись до відповідних фахівців (зокрема адвоката). Якщо у вас немає можливості оплатити правову допомогу, у вас є право, при наявності певних підстав скористатись послугами безоплатної вторинної правової допомоги. Про це ми детально розповімо в наступних матеріалах.

Важливо! У разі, якщо за якихось обставин ви не можете прибути до суду, необхідно завчасно про це повідомити. Бажано зробити це в письмовій формі або, якщо це неможливо, телефоном. Номери телефонів судів можна знайти на офіційному сайті судової влади та в приміщенні суду.

ЯК ПОВОДИТИСЬ У ПРИМІЩЕННІ СУДУ

- При вході до зали судових засідань судді або колегії суддів усі присутні встають. Кожного разу, коли до вас звертається суддя, потрібно стоячи відповідати на його запитання (те ж саме, коли ви ставите питання). У приміщенні суду не можна користуватися мобільним телефоном з увімкненим звуковим сигналом, отож перед входом до суду увімкніть телефон на беззвучний режим. 

- Ввічливо, з повагою та без приниження ставтесь до суддів та працівників суду, ваших опонентів та інших відвідувачів суду. При зверненні до судді потрібно вживати слова «Ваша честь». При зверненні до учасників судового процесу потрібно вживати слова «шановний (шановна)»,  «пане (пані)». 

- Поводьте себе спокійно, врівноважено і стримано. Не проявляйте зайвих емоцій, це не вирішить ваших проблем. Не потрібно сперечатися з судом. При відповіді на поставлене вам запитання говоріть лаконічно, зрозуміло та голосно. У разі, якщо вам потрібно вийти із зали судового засідання, ви маєте право заявити клопотання щодо оголошення перерви судового засідання.

- Усі документи та інші матеріали, що стосуються справи, потрібно передавати через судового розпорядника або ж секретаря судового засідання. Якщо можливо, краще це зробити перед судовим засіданням – через канцелярію суду.

- Задля безпеки працівників суду та його відвідувачів заборонено розпивати алкогольні напої у приміщенні суду; палити в заборонених місцях; перебувати в приміщенні суду в стані алкогольного та наркотичного сп'яніння; приносити до приміщення суду вогненебезпечні і вибухонебезпечні предмети та речовини.

- У разі оголошення «Повітряної тривоги» або надходжень інших сповіщень про небезпеку, вам необхідно буде покинути приміщення суду до закінчення сповіщень та прослідувати до найближчого укриття.

Важливо! Серед працівників суду є дві категорії: судді та працівники апарату суду. Суддям заборонено  проводити зустрічі та спілкування з будь-якою зі сторін справи та адвокатами без участі іншої сторони або ж її представника, а також надавати будь-які коментарі стосовно справи, яку він розглядає. Відповідно з усіх організаційних питань радимо звертатись безпосередньо до працівників апарату суду. 

ЯК ОЗНАЙОМИТИСЯ З МАТЕРІАЛАМИ СУДОВОГО ЗАСІДАННЯ ТА ЗВУКОЗАПИСОМ?

Учасник судового процесу звертається до апарату суду з відповідною письмовою заявою.

- Під час ознайомлення з матеріалами справи або прослухування фонограми судового засідання його учасник знаходиться  у приміщенні суду, і при цьому присутній працівник апарату цього суду. 

- Під час ознайомлення з матеріалами справи можна робити витяги та знімати копії, зокрема за допомогою фотоапарату (камери на телефоні). При цьому категорично забороняється робити написи або ж видаляти окремі аркуші справи та іншим способом пошкоджувати судову справу.

- У вас є можливість отримати електронну копію фонограми судового засідання по вашій справі.

В ПРИМІЩЕННІ СУДУ

     Під час судового засідання краще телефон вимкнути повністю. Слід уникати прояву надмірних емоцій: кричати, сміятися, злитися та різко висловлюватися в залі суду – не варто.  

     Суддя не може розголошувати факти/обставини справи, що перебуває у нього на розгляді, а також коментувати рішення своїх колег. Тому велике прохання – не шукайте зустрічі з суддею. Допомогу в будь-яких організаційних питаннях вам зобов'язані надати працівники апарату суду. Комунікуйте, будь ласка, з ними. Крім того, слід зазначити: якщо ви не є стороною у справі або у вас немає підтвердження повноважень, жодної інформації, окрім дати судового засідання, ви не отримаєте.  

НАСЛІДКИ НЕКОРЕКТНОЇ ПОВЕДІНКИ

     Як мінімум – ви отримаєте попередження. Якщо ж і після попередження ви не зможете опанувати власну поведінку – на вас чекає видалення з зали суду за порушення порядку після того, як суд виніс попередження. Якщо ж ваша поведінка констатує неповагу до суду, готуйтеся заплатити штраф або отримати адміністративний арешт.  

      Тож доходимо висновку, що для уникнення негативних наслідків під час судового засідання та взагалі перебування в приміщенні суду слід пам’ятати та дотримуватись елементарних правил поведінки, які коригуються процесуальними кодексами.