Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
24-25 жовтня 2024 року у місті Києві відбулась конференція «Правосуддя в національних судах у справах про воєнні злочини». В ході проведення вказаної конференції з доповіддю щодо посилення спроможності суддів ефективно розглядати справи про воєнні злочини виступила суддя Дзержинського районного суду міста Харкова ШТИХ Тетяна. У своєму виступі суддя підкреслила нагальну потребу у забезпеченні суддів спеціальними навичками, знаннями та ресурсами для ефективного здійснення правосуддя у справах, які часто пов'язані зі складними правовими, етичними та емоційними викликами.
Суддя Штих Т.В. розпочала свій виступ, підкресливши важливість суддівської незалежності у справах про воєнні злочини. Вона підкреслила унікальний тягар, який лежить на суддях - зберігати неупередженість, особливо у політично чутливих справах, які можуть мати серйозні наслідки на міжнародній арені. За словами судді Штих Т.В., незалежність та об'єктивність є необхідними для ухвалення чесних і справедливих рішень, які надають жертвам і потерпілим правовий шлях до відшкодування збитків і притягнення винних до відповідальності.
У своєму виступі суддя Штих Т.В. описала тонкощі, пов'язані з роботою з доказами у справах про воєнні злочини. На відміну від звичайних кримінальних справ, воєнні злочини часто відбуваються в хаотичному і небезпечному середовищі, що призводить до того, що докази можуть бути скомпрометовані або неповні. Штих Т.В. закликала до розробки спеціалізованих навчальних програм, спрямованих на підготовку суддів до аналізу та інтерпретації таких доказів з точністю і делікатністю.
Під час виступу наголошено на складнощах, пов'язаних із перетином юрисдикцій з міжнародним правом. Багато справ про воєнні злочини стосуються різних націй, мов і культурних контекстів. Суддя Штих Т.В. зазначила, що судді повинні бути вправними не лише в розумінні різних правових рамок, але й в адаптації до різноманітних культурних і мовних особливостей. Це вимагає спеціальних освітніх програм, які дозволять суддям краще розуміти міжнародний контекст і діяти в рамках, які поважають як місцеві, так і міжнародні стандарти правосуддя.
Суддя також звернула увагу на важливість міжнародної співпраці у зміцненні суддівського потенціалу. Посилаючись на такі інституції, як Міжнародний кримінальний суд та регіональні суди з прав людини, вона зазначила, що, хоча ці структури сприяють міжнародному співробітництву судових органів, необхідні більш комплексні зусилля, було запропоновано подальший розвиток мереж для обміну інформацією, вдосконалення протоколів захисту свідків і загальних стандартів збору та оцінки доказів.
Суддя Штих Т.В. також говорила про психологічний вплив на суддів, які розглядають справи про воєнні злочини, де часто надаються тривожні свідчення і докази порушень прав людини.
На завершення суддя Штих Т.В. підкреслила, що посилення судової спроможності розглядати справи про воєнні злочини є життєво важливим для забезпечення правосуддя, підзвітності та захисту прав людини, підкреслила нагальну потребу в глобальних зусиллях щодо зміцнення судової спроможності, наголосивши, що за умови підвищення кваліфікації, збільшення ресурсів та підтримки судді можуть відігравати центральну роль у здійсненні правосуддя в умовах війни та конфлікту.
Пресслужба суду